Врх СПЦ заглибљен у екуменизам

Политика је дебело умешала прсте у деловање врха СПЦ, а Сабор прихвата одлуке наметнуте пристисцима са стране преко државних власти у Београду, сматра владика у егзилу Артемије

Освећењу прве катакомбе у Америци присуствовало је стотинак верника

У првој катакомби на северноамеричком континенту, коју је основао епископ рашко- призренски и косовско метохијски у егзилу владика Артемије, протекле недеље служена је прва литургија, уз присуство око 150 верника из САД и Канаде. Дан раније, у суботу у вечерњим сатима, владика Артемије на светој архијерејској литургији освештао је ову катакомбу у манастиру Сабора српских светитеља у месту Колумбус, смештеном северно од Детроита у америчкој савезној држави Мичиген.

На овим литургијама владици Артемију саслуживали су протосинђел Варсануфије, игуман манастира Свети Јован Крститељ у Љуљацима, протосинђел Дамјан, игуман манастира Сабора српских светитеља у Колумбусу и протођакон Стефан Икономовски, досадашњи протођакон Епархије канадске, кога је на недељној литургији владика Артемије рукоположио у свештенички чин. На суботњој служби владика Артемије замонашио је оца Андреја, који ће своју мисију обављати у овој богомољи и помагати протосинђелу Дамјану, игуману манастира.

                Владика Артемије у разговору са репортером „Вести“

Забрањени космет

Са владиком Артемијем разговарали смо, у скромно намештеној просторији прве катакомбе у Америци, више од једног сата. Пре самог разговора репортер Вести се наоружао, оловком, блокчетом и питањима наравно. Али сва та припрема пала је у воду када је разговор почео. Изненађење је било тим више да је владика Артемије прво интервјуисао аутора ових редова. Када сам поменуо да се мој први предак, Богдан Мачар, као ковач мачева, помиње још 1345. у Дечанској повељи, владика Артемије ме за тренутак прекинуо и с великом сетом у гласу, прозборио: „Мени је забрањен одлазак на Косово и Метохију и у моје Дечане…“

Онда смо почели разговор, због кога смо и дошли у Колумбус код Детроита.

Владика Артемије нас подсећа зашто назив катакомбе, које су биле тајна скровишта када је рано хришћанство прогоњено. Сада, у овим нашим, српским условима, катакомбе, којих има тридесетак широм Србије, једна у Републици Српској и једна код Беча, те напокон ова прва на тлу Северне Америке, на најбољи начин чувају светосавље, које је деловањем садашњег врха Српске православне цркве, како сматра владике Артемије, до темеља угрожено.

– Када се након мог неканонског смењивања са трона Епархије рашко призренске нас 120 монаха нашло на улици, десило се чудо Божје, односно почеле су да ничу, једна за другом катакомбе, које из дана у дан имају све више верника.

Све то што је за последњих пет година мени учинио Свети архијерејски сабор, дакле од смењивања са трона Епархије рашко – призренске, прогона са Космета, и коначно до последњег чина на последњем мајском заседању када су ме искључили из СПЦ, мене се не дотиче, јер све је то урађено на неканонски и незаконит начин.

Питамо га да ли је његова одлука да не дозволи потпредседнику Америке Џозефу Бајдену, да 2009. посети манастир у Дечанима утицала на његово свргавање, владика Артемије одговара:

-Нисам ја забранио долазак Бајдену долазак у манастир, него сам рекао да не може доћи у моју кућу ако га ја не зовем. Али и пре тога несрећном патријарху Иринеју је наговештено с америчке стране да ћу бити смењен, јер је на Косову потребан кооперативнији владика!. Политика је дебело умешала прсте у деловање врха Српске православне цркве и Сабор прихвата одлуке наметнуте пристисцима са стране, а све преко државних власти у Београду.

Канонизација Степинца?
– Није проблем за Католичку цркву да ратног злочинца кардинала Степинца прогласе свецем, њима је проблем да то наметну и Србима, да га и они, прихватањем тог чина, такође сматрају својим свецем. И сада, можете ли то замислити, ако би се тако нешто догодило, да сада неки Србин узме светог Алојзија Степинца за своју крсну славу!

Која је ту улога Ватикана, да ли ће се СПЦ наћи у загрљају Свете столице?
– Ту је пола посла већ урађено, категоричан је владика Артемије. Врх Српске православне цркве се подобро заглибио у екуменизам и папизам, да ће бити право чудо да се отргнемо из тог немилог загрљаја.

Ту је, ипак, једна велика препрека, Јасеновац, али и друга српска стратишта из Другог светског рата?
– Може папа доћи и клекнути у Јасеновац, али ништа се битно неће променити. Овде је, пре свега реч о вери. То значи да су они одступили од једне саборне цркве. Наши, из врха СПЦ, су се , међутим, у Равени 2007. сагласили са дијалогом по правилима Ватикана и иду на попуштање.
Може актуелна српска власт, оличена у председнику Томиславу Николићу и премијеру Александру Вучићу, на притиске из Ватикана да позове папу у Београд, али то ништа не значи ако га не позове СПЦ, али она то не може учинити, јер зна да то српски народ неће дозволити.
То је оно што нас храбри у овој великој и само наизглед неравноправној борби. Та чињеница да се верни српски народ све више окреће вери светог Саве и цркви коју је он основао, даје нам снаге, да уз Божију помоћ корачамо јединим правим путем – путем светосавља – уверен је владика Артемије.

Реч верника: Победиће православље

– Од пријатеља сам чуо да владика Артемије долази у овај манастир и одмах сам одлучио да присуствујем овом великом духовном догађају, каже Данило Радовић из Торонта. – У овом нашем црквеном расколу, где екуменизам у врху Српске православне цркве преовладава, дошао сам с великом радошћу да целивам руку човеку који је имао храбрости да каже не америчком потпредседнику Бајдену. Владика Артемије је оличење борбе за светосавску цркву.

– Пет година сам чекала овај дан и хвала Богу дочекала, каже Ана Ђурић из Виндзора. Скупили смо се овде у Колумбусу да се Богу молимо и свето православље чувамо.

Ана Ђурић из Виндзора (Фото: Вести)
                         

– Са супругом и четири сина дошао сам да присуствујем овој великој духовној свечаности и да поздравим великог православног духовника владику Артемија, који на најбољи начин личним примером показује како се треба борити за нашу свету Српску православну цркву – каже Драгиша Мачар из Лондона.

– Већ шест година пратимо владику Артемија и његово монаштво још из времена када су били на Косову – каже Горан Поп Јорданов из Отаве.

– Зато моја супруга Снежана и ја нисмо могли да пропустимо прилику да их поздравимо на једној овако великој духовној свечаности.

– Овај лепи догађај, коме данас присуствујем, мени у сваком погледу значи много и ово је наговештај наде да ће наша Светосавска православна црква победити – каже Стана Шарић из Деторита.

 

Извор:

http://www.vesti-online.com/Vesti/Drustvo/519014/Vrh-SPC-zaglibljen-u-ekumenizam

Повезани чланци

Упокојио се у Господу епископ рашко-призренски у егзилу, Г.Г. др Артемије

Упокојио се у Господу епископ рашко-призренски у егзилу, Г.Г. др Артемије

"Добар рат ратовах, трку сврших, веру одржах." 2 Тим. 4. 7. Данас, 21. новембра 2020. године, на празник Сабора Светог Архангела Михаила и шездесету годишњицу од свог монашења, преставио се свом Господу коме је верно служио, Владика Артемије, канонски епископ...

Беседа Владике Артемија у Бадовинцима на дан Светих Апостола Вартоломеја и Варнаве

Беседа Владике Артемија у Бадовинцима на дан Светих Апостола Вартоломеја и Варнаве

У недељу 4. по Духовима, на дан Светих Апостола Вартоломеја и Варнаве, у Катакомби у Бадовинцима, Свету Архијерејску Литургију је служио Преосвећени Владика Артемије. После службе Владика је свечано сломио славски колач са архимандритом Варнавом којем је данашњи...

ВАСКРСНА ПОСЛАНИЦА 2016.

ВАСКРСНА ПОСЛАНИЦА 2016.

Свој духовној деци – монаштву, свештенству и верном народу Епархије рашко-призренске У ЕГЗИЛУ сверадосни васкрсни поздрав   ХРИСТОС ВАСКРСЕ! ВАИСТИНУ ВАСКРСЕ! ”Данас се све испуни светлошћу, небо и земља и подземље…” (Канон Пасхе) https://youtu.be/KdJJbSge7jM На...